W jaki sposób można wesprzeć organizację charytatywną w testamencie?
Jeśli planujesz sporządzenie testamentu, zachęcamy, aby rozważyć uwzględnienie w nim organizacji pozarządowej.
Uwzględnienie organizacji pozarządowej w testamencie może przyjąć formę:
- zapisu windykacyjnego (wówczas przekazujemy organizacji konkretny przedmiot, taki jak komputer, samochód lub lokal),
- zapisu zwykłego, czyli zobowiązania jednego ze spadkobierców do przekazania konkretnej kwoty na rzecz wybranej przez spadkodawcę organizacji.
Środki pieniężne mogą być dla organizacji dodatkowym źródłem finansowania i poprawić jej płynność. Jeśli jakiś obszar działania fundacji lub stowarzyszenia jest szczególnie ważny dla spadkodawcy, można poprosić o wykorzystanie przekazanej kwoty na konkretny cel.
Również dary rzeczowe lub nieruchomości mogą stanowić duże wsparcie dla organizacji i być środkiem, który pomaga w realizacji misji. Jednak w tym przypadku, konieczne są uprzednie konsultacje na temat potrzeb danej NGO z jej przedstawicielami, aby uniknąć sytuacji, w której otrzymany przedmiot okazuje się być dodatkowym kłopotem, a nie wsparciem.
Jak wybrać organizację?
Jeśli decyzja o zapisie na cel charytatywny została podjęta, ważną kwestią jest wybór organizacji, na rzecz której zdecydujemy się przekazać wybraną kwotę lub przedmiot. W Polsce działa ponad 140 tys. organizacji społecznych, dlatego decyzja nie jest łatwa. Warto wstępnie określić, jakie obszar działania jest nam najbliższy – czy chcemy wesprzeć organizację pomagającą osobom niepełnosprawnym, walczącą z nowotworami, wspierającą dzieci, działającą na rzecz zwierząt czy też ochrony środowiska. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki, w której można filtrować wyniki pod kątem województwa, a także obszaru i odbiorców działań NGO (jednakże ta wyszukiwarka nie obejmuje wszystkich zarejestrowanych w Polsce organizacji pozarządowych, a jedynie te ze statusem organizacji pożytku publicznego).
Zachęcamy, aby sprawdzić działalność organizacji, której wsparcie rozważamy, na profilach w mediach społecznościowych. Jest to w pewnym sensie „wizytówka” NGO, która pomaga nam sprawdzić, czy organizacja jest aktywna, czy jawnie informuje o swoich bieżących działaniach i w jaki sposób komunikuje się z otoczeniem. Należy również sprawdzić w bazie KRS status danej fundacji czy też stowarzyszenia, aby upewnić się, że nie jest ono np. w likwidacji. Aby obydwie strony były usatysfakcjonowane, najlepiej skontaktować się z przedstawicielem danej organizacji, poinformować go o swoich planach i wspólnie ustalić szczegóły.
Przekazanie części majątku na cele charytatywne to piękny gest, który może przynieść wiele dobrego. Tak ulokowany spadek przyczyni się do powodzenia szlachetnych inicjatyw.